Jesteś tutaj: Strona główna / Sektor finansowy edukuje razem z Gminą Mielec

Data powstania: 2017-09-11 09:33
Data modyfikacji: 2017-09-11 09:36
Wytworzył: Damian Małek

Gmina Mielec dołączyła do Projektu sektorowego Bankowcy dla Edukacji. Porozumienie o współpracy w zakresie edukacji ekonomicznej i cyberbezpieczeństwa pomiędzy sektorem finansowym a samorządem lokalnym zostało podpisane przez Józefa Piątka, Wójta Gminy Mielec oraz Związek Banków Polskich i Warszawski Instytut Bankowości.

Logo BDE - Bankowcy dla EdukacjiJak podkreślają zgodnie przedstawiciele stron porozumienia pn. "Edukacja ekonomiczna dzieci, młodzieży, studentów i seniorów - współpraca sektora finansowego z samorządami"  jest to niezbędnym elementem przygotowania młodego człowieka do życia we współczesnym świecie, zaś skuteczna realizacja tego zadania wymaga szerokich działań wspieranych przez instytucje rynku finansowego oraz inne odpowiedzialne za edukację w tym zakresie.

- W dzisiejszym świecie, umiejętność orientowania się i podejmowania trafnych decyzji w obszarze finansów osobistych, staje się już nie luksusem a koniecznością. Dlatego też cieszymy się, że  Gmina Mielec dołącza do tych miast i gmin, które chcą aktywnie włączyć się w jeden z największych projektów edukacyjnych w naszym kraju, który w najbliższych latach ma ambicje stać się czołowym sektorowym projektem edukacyjnym w Europie – powiedział Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, Waldemar Zbytek.

- Ekonomia i związane z nią finanse to dziedzina życia z którą prędzej czy później każdy z nas ma styczność. W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa korzysta z usług bankowych. Transakcje bezgotówkowe, przelewy internetowe, kredyty, lokaty i konta oszczędnościowe stają się standardem. Już w wieku gimnazjalnym bardzo często młodzież musi podejmować decyzje jak operować swoim kieszonkowym. Dzięki temu programowi młodzi mieszkańcy naszej gminy dowiedzą się między innymi jak oszczędzać środki finansowe a następnie zaoszczędzone pieniądze inwestować w celu osiągnięcia jak największego zysku. Chcemy ich nauczyć jak racjonalnie operować swoim domowym budżetem w przyszłości  – powiedział w trakcie podpisania umowy Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

Bezpośrednim celem Porozumienia jest współpraca przy realizacji działań edukacyjnych w dziedzinie ekonomii i finansów, skierowanych do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów, realizowanych w ramach Projektu sektorowego „Bankowcy dla Edukacji”, realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. Wśród prowadzonych wspólnie aktywności znajdą się m.in. lekcje w szkołach, debaty, konferencje regionalne czy konkursy wiedzy ekonomicznej.

Mecenasami projektu są: Biuro Informacji Kredytowej, Krajowa Izba Rozliczeniowa, Centrum Prawa Bankowego i Informacji, Fundacja na rzecz Standardów Doradztwa Finansowego.

Logo BAKCYL - Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży