Jesteś tutaj: Strona główna / Z gminną kulturą przez ponad 26 lat

Data powstania: 2017-10-23 07:54
Data modyfikacji: 2017-10-23 07:56
Wytworzył: Anna Surowiec

W dniu 16 października swoją wieloletnią współpracę z Gminą Mielec zakończyła Dorota Kieraś-Jędrychowska, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu z siedzibą w Chorzelowie.

Jako dyrektor placówki osiągnęła wiele sukcesów. Do tych najważniejszych zaliczyć można osiągnięcie przez Gminę Mielec tytułu „Mecenasa Kultury” oraz II miejsca w Konfrontacjach Aktywności Kulturalnej Gmin. Ponadto była organizatorką wielu imprez plenerowych, wernisaży, przeglądów folklorystycznych, koncertów, dożynek, akcji czytelniczych, plenerów artystycznych oraz wydarzeń kulturalnych odbywających się w Bożej Woli, Chorzelowie, Chrząstowie, Goleszowie, Książnicach, Podleszanach, Rydzowie, Rzędzianowicach, Szydłowcu, Trześni, Woli Chorzelowskiej, Woli Mieleckiej oraz Złotnikach. Wiele z zainicjowanych przez Nią pomysłów stało się cyklicznymi wydarzeniami, które na stałe wpisały się w coroczny kalendarz kulturalny regionu.

W celu rozwoju kultury nie ograniczała się tylko do funduszy zabezpieczonych corocznie przez Radę Gminy. Wielokrotnie, skutecznie sięgała po dofinansowania ze środków zewnętrznych czego efektem jest np.  przeprowadzony w 2009 roku remont generalny budynku SOKiS
w ramach unijnego programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki temu wsparciu udało się również zakupić nowoczesny sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy, sprzęt biurowy oraz stroje ludowe wykorzystywane do dziś. Jeśli tylko nadarzała się możliwość, korzystała
z funduszy Lokalnej Grupy Działania LASOVIA oraz innych organizacji, które wspierały działania gminnych ośrodków kultury.

- Z przykrością przyjąłem informacje o rezygnacji Pani Dyrektor, jednak szanuje decyzje przez Nią podjętą. Sądzę, że to wielka strata dla całego naszego regionu oraz lokalnych twórców i artystów. To dzięki jej zaangażowaniu Gmina Mielec może pochwalić się wieloma malarzami, wokalistami, tancerzami oraz rękodzielnikami, którzy tworzą,  nadają charakter ale również kontynuują tradycje naszego wspaniałego regionu. To dzięki Niej mieszkańcy naszych miejscowości mogli się spotykać i obcować z kulturą. Stworzyła Ona swoisty most pomiędzy odbiorcami sztuki  i jej autorami. Jestem za to bardzo wdzięczny i pragnę podziękować za serce  włożone w prace, która pomimo, że nie zawsze doceniana, stała się dla niej społeczną misją. Życzę Jej dalszych sukcesów zarówno w życiu prywatnym i zawodowym i przekonany jestem, że jeszcze niejednokrotnie będziemy mogli uczestniczyć w zorganizowanych przez Nią wydarzeniach kulturalnych – przekazuje Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec.

Do czasu ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu kierowanie jednostką powierzono panu Damianowi Małkowi, sprawującemu dotychczas stanowisko Starszego Specjalisty ds. Promocji Urzędu Gminy Mielec.

Autor: Małek Damian

• Z gminną kulturą przez ponad 26 lat