Jesteś tutaj: Strona główna / 50 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Chorzelowskiej! Stanisław Leśniak jest w niej od początku

Data powstania: 2015-02-18 11:31
Data modyfikacji: 2015-02-18 11:32

W sobotę w wyremontowanym budynku OSP w Woli Chorzelowskiej świętowała swój jubileusz. Gratulacje dla jednostki złożył osobiście wójt gminy Mielec Józef Piątek. Odebrał je prezes OSP Stanisław Leśniak, który jest tej jednostce od 1965 roku. Co w tej półwiecznej historii utkwiło mu najbardziej w pamięci?

Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Chorzelowskiej powstała 1965 roku. Założycielami byli Mieczysław Babula – Prezes, Marian Maziarz – Naczelnik, Jan Barnat – Sekretarz, Józef Kościelny – Skarbnik, Józef Barnat – Gospodarz, Stanisław Leśniak – Członek Zarządu, Józef Pietryka – Mechanik. Na podstawie dokumentów 13.12.1965 roku jednostka została wpisana do rejestru OSP Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie - wspomina obecny prezes Leśniak, który jest z OSP Wola Chorzelowska od początku.

- Jednostka gasiła pożary, ratowała mienie, walczyła z powodzią od Książnic po Połaniec – mówi dalej Leśniak. – Na szczęście przez te 50 lat nie musieliśmy nikogo wyciągać z pożaru i całe szczęście. Z ważniejszych wydarzeń na pewno była przedsięwzięcie wzniesienia budynku OSP przez nas, który został oddany do użytku w roku 1983 roku i służy do dziś lokalnej społeczności. Od 2010 jednostka z Woli Chorzelowskiej roku posiada okazały sztandar – uzupełnia prezes.

14 lutego strażacy wybierali po raz kolejny władze OSP, w których ponownie zaufali Stanisław Leśniakowi, który będzie kontynuował już 19 letni staż dowodzącego jednostki. Podczas tego spotkania obecny był również wójt gminy:

- To już pół wieku wielkiej ofiarności i aktywności społecznej jednostki. Składam wyraz szacunku i uznania za bezinteresowną służbę ludziom i profesjonalizm podczas akcji ratowniczo-gaśniczych – gratulował wójt Józef Piątek.

Jednostka aktywnie bierze udział w życiu społeczności Woli Chorzelowskiej jak i całej Gminy Mielec. Oprócz działań ratowniczych aktywnie wspiera działalność organizacji wiejskich jak np. Koła Gospodyń Wiejskich.

Duży wkład miała w budowę kościoła parafialnego w sąsiadującej miejscowości Trześń, zarówno przy budowie jak i w zbieraniu funduszy na budowę.. Jednostka zarówno organizuje jak również bierze udział w zawodach sportowo – pożarniczych. Czynny udział zawodach biorą drużyna męska i żeńska. Obecnie OSP liczy 31 członków, choć bywały okres, że strażaków było i ponad 40-tu.

• 50 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Chorzelowskiej! Stanisław Leśniak jest w niej od początku