Jesteś tutaj: Strona główna / Diabetycy z Podleszan zwiedzali Łańcut

Data powstania: 2018-10-10 10:39
Data modyfikacji: 2018-10-10 10:48
Wytworzył: Justyna Ryczek

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Terenowe w Podleszanach zorganizowało dla swych podopiecznych  5 października  w ramach integracji i edukacji wycieczkę do Łańcuta i Kolbuszowej.

Zwiedzanie zamku w Łańcucie  było pierwszym punktem naszej wyprawy. Historia Łańcuta sięga średniowiecza, jednak dzieje zamku zaczynają się trochę później. Obecny zamek został wzniesiony na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629-1642.

Zamek z zewnątrz prezentuje się wspaniale, a podczas zwiedzania okazało się, że wnętrza również zachwycają, bo zachowało się wiele  sal z oryginalnym wyposażeniem. Z zainteresowaniem oglądaliśmy zarówno sypialnie, jak i sale bardziej reprezentacyjne. Zwróciliśmy uwagę na wspaniałe inkrustowane podłogi. Zachowały się też cudowne żyrandole. Zwiedziliśmy również wozownię. W tym miejscu zostały zgromadzone wszelkiego typu pojazdy, jakie służyły dawnym mieszkańcom do przemieszczania się.

Drugim punktem na mapie naszego wyjazdu była Kolbuszowa, a konkretnie Muzeum Kultury Ludowej. Skansen  ukazuje kulturę Lasowiaków i Rzeszowiaków, zamieszkujących niegdyś teren północnej części obecnego województwa podkarpackiego. Zobaczyliśmy m.in. chałupy, budynki inwentarskie, stodoły, spichlerze, maneż, bróg, młyn wodny, wiatraki, kuźnię, olejarnię i garncarnię. Dużą atrakcją dla nas był kościół p.w. św. Marka Ewangelisty.

Ostatnim punktem wycieczki było wspólne grillowanie  i śpiewanie w kolbuszowskim skansenie.
Wyjazd  należy do niezwykle udanych i pozostanie na długo w naszej pamięci.

Autor: Małek Damian

• Diabetycy z Podleszan zwiedzali Łańcut