^ do góry

Jesteś tutaj: Strona główna / Jubileusz 150-lecia Szkoły Podstawowej w Chrząstowie
pobierz pdfa z artykułem
pobierz pdfa z artykułem
wydrukuj

Jubileusz 150-lecia Szkoły Podstawowej w Chrząstowie

Data powstania: 2023-09-27 15:04
Data modyfikacji: 2023-09-27 15:06
Wytworzył: Zespół Szkolno – Przedszkolny w Chrząstowie

17 września 2023r. Szkoła Podstawowa w Chrząstowie obchodziła niezwykły jubileusz – 150 – lecie istnienia Szkoły Podstawowej w Chrząstowie.

Zaproszeni goście, społeczność lokalna, uczniowie, nauczyciele i Absolwenci spotkali się na terenach wokół budynku szkoły, żeby wspólnie świętować to jakże ważne wydarzenie.

Uroczystość Jubileuszu Szkoły Podstawowej w Chrząstowie rozpoczęła się od uroczystej mszy św. W Kaplicy w Chorzelowie.

Wśród zaproszonych gości, którzy przybyli na Jubileusz byli: Przedstawiciel Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej Pan Poseł Fryderyk Kapinos, Przedstawiciel Podkarpackiego Kuratorium Oświaty Pan Dariusz Bździkot, przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania LASOVIA Pan Wójt Andrzej Głaz, Starosta Powiatu Mieleckiego Pan Stanisław Lonczak, Wójt Gminy Mielec Pan Józef Piątek wraz z pracownikami Urzędu Gminy, Proboszcz Parafii w Chorzelowie i księża uczący w szkole w Chrząstowie, emerytowani i byli nauczyciele i pracownicy, absolwenci, rodzice i uczniowie.

Jubileusz szkoły był okazją do wspomnień, które choć minione zawsze zostaną w pamięci, a dźwięk dzwonka przywołał je ponownie. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się cząstkę siebie i część swojego życia. Każdy zakątek szkolnych korytarzy i sal lekcyjnych przemawiał dzisiaj do nas, łączy bowiem przeszłość z teraźniejszością. Ten dzień to przywołanie w pamięci koleżanek, kolegów i nauczycieli. To także czas refleksji i wzruszeń nad mijającym czasem.

Jubileusz szkoły to święto wszystkich, którzy ją tworzyli i wpływali na jej atmosferę. To święto uczniów zarówno tych obecnych jak i absolwentów. To w końcu okazja do pokazania tym którzy uczą się w niej teraz, że szkoła to bardzo ważny czas w życiu każdego człowieka.

Niedzielna uroczystość przypomniała nam , że w naszej szkole najważniejszy zawsze był, jest i będzie uczeń, duszą szkoły - nauczyciele, a dumą – jej absolwenci.

Szkoła to miejsce, gdzie ważna jest przyszłość, ale bardzo ważną rolę odgrywa także przeszłość. Placówka w Chrząstowie przeszła długą i burzliwą drogę, abyśmy dzisiaj mogli się w niej uczyć, pracować i świętować tak ważny i wyjątkowy jubileusz.

Początek szkolnictwa w Chrząstowie to rok 1873, kiedy to z inicjatywy hrabiny Karoliny z Tarnowskich, która przekazała grunty i materiały budowlane został zatwierdzony akt fundacyjny jednoklasowej szkoły w Chrząstowie.

Od roku 1913 nauczycielami w szkole byli p. Jan Czepiel i jego żona Helena. To właśnie im zawdzięczamy pierwszą kronikę szkoły. W latach I wojny światowej w szkole nie odbywała się nauka bowiem stacjonowały w niej wojska rosyjskie i austriackie. W  latach 1939 – 1945 szkołę zajmowali Niemcy, potem wojska rosyjskie a na końcu wysiedleńcy. Od 1945 do 1973 roku kierownikiem szkoły był p. Stanisław Ortyl. Nauka odbywała się wówczas w baraku, a stary budynek rozebrano i odremontowano.

Kolejnym przełomowym momentem w dziejach szkoły było oddanie do użytku w roku 1959 4 ro klasowej szkoły wybudowanej przy udziale mieszkańców.

W latach 1973 – 1981 w związku z panującym niżem demograficznym w szkole uczyły się tylko dzieci z klas I – III. Natomiast uczniowie klas IV – VIII uczęszczali do Zbiorczej Szkoły Gminnej w Złotnikach.

Od roku szkolnego 1981/1982 szkoła stała się szkołą 8 klasową aż do reformy oświatowej w roku 1999 kiedy to wprowadzono do systemu oświaty Gimnazja. Wówczas szkła została przemianowana na szkołę 6 – klasową. Tak było do roku 2019.

W roku 2019 Szkoła Podstawowa zostaje przekształcona w Zespół Szkolno – Przedszkolny w Chrząstowie z 2 oddziałami Przedszkola i 8 klasami Szkoły Podstawowej.

W latach 1988 – 2007 dyrektorem szkoły była p. Władysława Mazur. Początkowo nauka odbywała się w 3 budynkach, z sanitariatami na zewnątrz. Przez środek działki szkolnej przebiegał głęboki rów melioracyjny. To właśnie z inicjatywy p. Władysławy Mazur rozpoczęto starania o rozbudowę szkoły. Dzięki przychylności władz samorządowych, Wójta Gminy Mielec p. Władysława Ochalika oraz Radnych przyznano środki z budżetu na rozpoczęcie inwestycji. I etap budowy wykonano w latach 1992 – 1993. Ze względu na trudne warunki dalsze prace budowlane kontynuowane były z przerwami z zaangażowaniem środków budżetowych i społecznych. Ostatni etap prac budowlanych został zakończony w 2003 roku. Rodzice zaangażowali się w prace wykończeniowe. Uzyskano salę gimnastyczną, obecną salę przedszkola. Powstała również nowoczesna kotłownia gazowa ze środków Urzędu Gminy.

W latach 2007 – 2012 dyrektorem szkoły była p. Dorota Łabaj. W tym okresie realizowała różne programy ministerialne i unijne wzbogacając w ten sposób bazę dydaktyczną szkoły. Wtedy również na terenie szkoły zaczęło działać Niepubliczne Przedszkole „Anter” do którego uczęszczało 7 dzieci.

Od roku 2012 funkcję dyrektora Szkoły w Chrząstowie pełni Monika Szczebak. W tym okresie szkoła przeszła modernizację: wymieniono okna w salach lekcyjnych i w Sali gimnastycznej, wyremontowano klasopracownie, zakupiono nowe meble do 4 sal lekcyjnych i do Sali przedszkola, 2 pracownie informatyczne wyposażono w sprzęt komputerowy, zakupiono tablicę multimedialną i dotykowy monitor oraz rzutniki, w ramach programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” dwukrotnie pozyskano książki do naszej biblioteki, zmodernizowano plac zabaw dla dzieci wzbogacając go o nowe elementy, powstała siłownia na świeżym powietrzu, utworzono nową salę lekcyjną oraz gabinet logopedy i psychologa, utworzono pokój medyczny, w bieżącym roku powstało przy szkole dwufunkcyjne boisko do siatkówki i piłki nożnej „Orlik”, w  latach 2013 – 2017 w Szkole Podstawowej działało Niepubliczne Przedszkole „Zielony Raj”. Następnie Pani Dyrektor Monika Szczebak podziękowała organizatorom: Nauczycielom, Rodzicom, Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząstowie, Kole Gospodyń Wiejskich w Chrząstowie, Samorządowemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Chorzelowie za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tak ważnej dla społeczności szkolnej i lokalnej uroczystości.

Po części powitalnej i historycznej przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczniów i przedszkolaków z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Chrząstowie. Wierszem, tańcem i piosenką umilili czas przybyłym gościom. Po uczniach z Chrząstowa swoje talenty zaprezentowała grupa „Chorzelowiacy”.

Piękne niedzielne popołudnie sprzyjało zabawie na świeżym powietrzu. Na najmłodszych czekały Dmuchańce, Animatorzy, Grupa rekonstrukcyjna. O poczęstunek zadbali rodzice i Koło Gospodyń Wiejskich w Chrząstowie oraz Firma Cateringowa „Bumerang”. Można było wziąć udział w Loterii Fantowej oraz zakupić pamiątkowe prace plastyczne.

Baner z informacją o dofinansowaniu

 
Autor: Kwaśnik Joanna
 
Ilość wyświetleń: 479 

Galeria zdjęć:


 • Grupa kilkudziesięciu dzieci i dyrektor szkoły pozują do wspólnego zdjęcia w sali gimnastycznej
 • informacje dla rolników
 • BIP
 • EPUAP
 • Narodowe Siły Rezerwowe
 • Obsługa Osób Niesłyszących
 • podział gminy mielec na obwody i okręgi wyborcze
 • inwestycje i turystyka
 • Strategiczne Dokumenty dla Gminy Mielec
 • gospodarka komunalna
 • antykorupcja
 • przez internet do kariery
 • Informacja o bezdomnych zwierzętach
 • Ochrona danych osobowych
 • Biznes.gov.pl
 • Rozwijamy kompetencje cyfrowe
 • „Pozbądź się smogu w Gminie Mielec (kotły gazowe i ogrzewane biomasą”
 • Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER
 • Dostępność Plus
 • Ochrona powietrza
 • Dostępna szkoła
 • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
 • Granty PPGR
 • Uniwersytet Samorządności
 • Efektywność energetyczna budynków
 • Cyberbezpieczeństwo
 • Konkurs fotograficzny
 • Rządowy Program Odbudowy Zabytków
Oficjalny serwis internetowy Gminy Mielec
Copyright © 2024 Gmina Mielec
Administracja: Łukasz Pezda

Polityka Prywatności
Deklaracja dostępności
Projekt i wykonanie HSI.pl