Jesteś tutaj: Strona główna / Komunikat o szkodliwości barszczu Sosnowskiego

Komunikat o szkodliwości barszczu Sosnowskiego

Data powstania: 2019-07-05 11:32
Data modyfikacji: 2019-07-05 11:46

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie informuje, że na terenie województwa podkarpackiego stwierdza się występowanie roślin barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel). Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, także na poboczach dróg i przy szlakach turystycznych oraz na nieużytkach czy odłogach.

Barszcz Sosnowskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami z zakresu ochrony roślin nie jest rośliną kwarantannową podlegającą obowiązkowi zwalczania.

Działania w zakresie zwalczania barszczu Sosnowskiego nie należą do kompetencji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, są w gestii samorządów lokalnych.

W oddziałach Wojewódzkiego  Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa można uzyskać informację o możliwych sposobach zwalczania barszczu Sosnowskiego oraz ulotkę informacyjną dotyczącą tej rośliny.

Ulotka dostępna jest również w wersji elektronicznej.

Oprócz informacji dotyczących sposobów zwalczania zawiera również informację o zagrożeniu dla zdrowia ludzi, jakie wiąże się z kontaktem z tą rośliną, oraz o konieczności użycia odzieży ochronnej przy zabiegach zwalczających.

w z. Podkarpackiego Wojewódzkiego
Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa
(-)
Andrzej Bielenda

p.o. Zastępcy Podkarpackiego Wojewódzkiego
Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren, a dodatkowo włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie.

Szczegółowe informacje na temat biologii, szkodliwości i sposobów zwalczania barszczu Sosnowskiego znajdują się w załączonej ulotce