Jesteś tutaj: Strona główna / Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu dotyczący uboju zwierząt

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu dotyczący uboju zwierząt

Data powstania: 2022-09-05 16:32
Data modyfikacji: 2022-09-05 16:43
Wytworzył: Powiatowy Lekarz Weterynarii w Mielcu

Najważniejsze informacje dotyczące uboju na użytek własny (ubój gospodarczy)

Ubój świń

1. Co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju zwierząt w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny właściciel jest zobowiązany do poinformowania Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu w formie pisemnego powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia uboju.
  2. Właściciel zwierząt jest zobowiązany do poddania badaniu mięsa ubitych świń na obecność włośni.
  3. W przypadku uboju na użytek własny (gospodarczego) na obszarze objętym ograniczeniami III świnie muszą być utrzymywanie w gospodarstwie co najmniej przez 30 dni przed ubojem oraz poddane badaniu przedubojowemu i poubojowemu świń oraz zbadane w kierunku ASF.
  4. Gdy gospodarstwo położone jest na obszarach objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF, wszystkie zgłoszenia zdarzeń do BP ARiMR w Mielcu (w tym uboju świń na użytek własny) należy dokonać w ciągu 48 godzin od zdarzenia.

Ubój cieląt (do 6 miesiąca życia), owiec i kóz

1. Co najmniej na 24 godziny przed dokonaniem uboju zwierząt w celu produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny właściciel jest zobowiązany poinformować Powiatowego Lekarza Weterynarii w Mielcu w formie pisemnego powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia uboju, zawierającego dodatkowo oświadczenie o zagospodarowaniu materiału szczególnego ryzyka.
  2. W przypadku uboju owiec i kóz w wieku powyżej 12 miesiąca życia właściciel jest zobowiązany do oddania materiału szczególnego ryzyka (SRM) do uprawnionego zakładu tj.: SARIA Polska Sp. z o.o. (tel, 17 851 00 84, kom. 728 987 244) lub „FARMUTIL HS” S.A. (tel. 16 622 70 52, kom. 782 971 133).
    (SRM w odniesieniu do owiec i kóz powyżej 12 miesiąca życia to: czaszka, w tym mózg i oczy, oraz rdzeń kręgowy)
  3. Ubój bydła, owcy, kozy należy zgłosić do BP ARiMR w Mielcu w terminie 7 dni od dnia dokonania uboju.

Kary za naruszenie przepisów

Za nieprzestrzeganie przepisów związanych z ubojem zwierząt w celu pozyskania mięsa na użytek własny, powiatowy lekarz weterynarii nakłada karę pieniężną w drodze decyzji administracyjnej lub mandatu karnego. Wysokość kar pieniężnych za naruszenie przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego wynosi:

• od 100 zł do 2000 zł - za niespełnienie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny,
  • od 1000 zł do 5000 zł - za wprowadzenie na rynek mięsa pochodzącego z produkcji mięsa na użytek własny.

Do pobrania: