^ do góry

Jesteś tutaj: Strona główna / Konwent samorządowców powiatu mieleckiego
pobierz pdfa z artykułem
pobierz pdfa z artykułem
wydrukuj

Konwent samorządowców powiatu mieleckiego

Data powstania: 2014-08-29 07:22
Data modyfikacji: 2014-08-29 07:26
Wytworzył: Kazimierz Gacek

W dniu 27 sierpnia 2014r. w budynku Urzędu Gminy Mielec odbył się Konwent samorządowców powiatu mieleckiego, w którym udział wzięli prezydent, burmistrzowie, wójtowie miast i gmin oraz Starosta Powiatu Mieleckiego. Konwent zapoznał się ze zmianami w prawie geodezyjnym i kartograficznym oraz w zakresie gospodarki przestrzennej, które omówili dyrektorzy wydziałów geodezji i kartografii oraz architektury i budownictwa Starostwa Powiatowego w Mielcu panowie Jan Wilk i Józef Maryniak. Następnie zebrani przeprowadzili dyskusję nad problemami ze zbiorem zbóż w związku z nadmiarem wód na polach. Ocenili, że ponad 30 % zbóż pozostało nieskoszonych, a duża ilość wody występująca w uprawach rodzi ryzyko, że również zasiewy ozimin mogą być istotnie utrudnione lub niemożliwe. Wpływ na taką sytuację ma stan urządzeń melioracyjnych. Potwierdzono, że sposób finansowania remontów i modernizacji rowów melioracyjnych jest niewydolny i wymaga ustawowych zmian, nie mniej postulat takich zmian jest od kilku lat wysuwany przez mieleckich samorządowców i nie doczekuje się uznania u stanowiących prawo.

Ponieważ obecna sytuacja finansowa spółek wodnych, które utrzymują rowy melioracji szczegółowych nie pozwala na podjęcie koniecznych działań konserwacyjnych, jak również środki przekazywane przez samorządy nie starczą na niezbędne interwencje to zebrani postanowili skierować wystąpienie do Wojewody Podkarpackiego o przekierowanie dodatkowych środków na konserwacje rowów i kanałów.

Podkreślono również fatalny stan rowów melioracji ogólnej podlegających pod Marszałka Województwa Podkarpackiego, którymi zarządza Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Szczególnie trudna sytuacja wystąpiła w Gminie Wadowice Górne na potoku kawęczyńskim, także w Gminie Mielec na potoku Łukawiec oraz potoku Jaślańsko-Chorzelowskim. Te potoki od lat nie były konserwowane, są zamulone i zarośnięte. W związku z powyższym Konwent postanowił skierować odpowiednie wystąpienie do Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Z uwagi na zniszczenie plonów i trudne perspektywy na zasiew ozimin Konwent postanowił dokonać przeglądu stanu pól i zasygnalizować problemy powiatu mieleckiego odpowiednim instytucjom rządowym w celu rozważenia wsparcia dla rolnictwa.

Ponadto Konwent zapoznał się ze stanem przygotowania przetargu na zbiorowy zakup energii elektrycznej przez gminy powiatu mieleckiego.

W konwencie uczestniczyli również dyr. Szpitala Powiatowego w Mielcu Pan Leszek Kołacz i dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego Pan Tomasz Pazdan.

 
Autor: Bryg Daniel
 
Ilość wyświetleń: 1678
 • informacje dla rolników
 • BIP
 • EPUAP
 • Narodowe Siły Rezerwowe
 • Obsługa Osób Niesłyszących
 • podział gminy mielec na obwody i okręgi wyborcze
 • inwestycje i turystyka
 • Strategiczne Dokumenty dla Gminy Mielec
 • gospodarka komunalna
 • antykorupcja
 • Informacja o bezdomnych zwierzętach
 • Ochrona danych osobowych
 • Biznes.gov.pl
Oficjalny serwis internetowy Gminy Mielec
Copyright © 2018 Gmina Mielec
Administracja: Łukasz Pezda
Polityka Prywatności
Projekt i wykonanie HSI.pl
Poprzednia wersja strony WWW - gmina.mielec.pl