Jesteś tutaj: Strona główna / Telewizja Publiczna o Mielcu, obchodach i niespodziewanych gościach

Telewizja Publiczna o Mielcu, obchodach i niespodziewanych gościach

Data powstania: 2016-02-26 12:09
Data modyfikacji: 2016-02-26 12:16

Już jutro w Mielcu i Gminie Mielec ruszają prawdopodobnie największe obchody Dnia Pamięci Żołnierzy na Podkarpaciu.  Rajd rowerowy „Śladami Wojciecha Lisa”  o godzinie 9.45 z placu AK. Tymczasem w czwartek w studiu TVP Rzeszów, w programie „Popołudnie” gośćmi programu byli organizatorzy wydarzenia z Klubu Historycznego Prawda i Pamięć oraz Orzeł Biały Strzelec.  Współorganizatorem obchodów jest Gmina Mielec.

Andrzej Zemmel, Romuald Rzeszutek i Piotr Pszeniczny zachęcali na antenie TVP do udziału w mieleckich obchodach.  Pełny program z udziałem mielczan, który na żywo wyemitowano w czwartek o godzinie 17.30  można oglądnąć na oficjalnym fanpage’u TVP Rzeszów.

W rozmowie skupiono uwagę na punkcie kulminacyjnym mieleckich uroczystości czyli niedzielnym Marszu z pod Bazyliki Mniejszej pw. Św. Mateusza w Mielcu. Choć jak mówił w studiu Rzeszutek KH Prawda Pamięć, całe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy będą odbywać się wielotorowo:

-  Inauguracją będzie odsłonięcie dębów na polanie w Szydłowcu (Gmina Mielec). W niedzielę o 12.30 odbędzie się uroczysta Msza Św. z ceremoniałem wojskowym na Stary Mielcu. Ponadto udział weźmie reprezentacyjna kompania Wojska Polskiego, Jednostka Strzelecka 2093, historyczne grupy rekonstrukcyjne, oraz amerykańcy żołnierze …., którzy przebywają obecnie na poligonie w Nowej Dębie – wyliczał Rzeszutek.  Prowadzącego szczególnie ta informacja zaskoczyła.  - Amerykanów zaciekawiło samo pojęcie Żołnierzy Wyklętych i ich historia w związku z tym chcą wziąć udział w mieleckich obchodach - kończył.

Dodatkowo w marsz pójdą kibice Stali Mielec, harcerze, uczniowie mieleckich szkół,  mieszkańcy, poczty sztandarowe a nawet kawaleria konna grupy rekonstrukcyjnej 5 pułku Strzelców Konnych  z Dobrynina oraz samochody terenowe.

O ważniej części, czyli o Biegu Tropem Wilczym, przypomniał jego organizator Andrzej Zemmel z Stowarzyszenia Orzeł-Biały. Bieg wystartować ma spod pomnika AK w ślad za marszem i zakończy się również na placu AK, gdzie odbędzie się część artystyczna. Natomiast już w sobotę w kilkudziesięciu kilometrowy rajd dla uczczenia pamięci mieleckich bohaterów pojadą fani jednośladów, których celem będzie najpierw Polana Niezłomych w Szydłowcu a później leśniczówka w Paterakach.  Ich start spod placu AK o godzinie 9.45 uwieczni na materiale wideo z powietrza dron, który będzie też towarzyszył niedzielnym wydarzeniom i pomoże uwiecznić z ciekawej perspektywy mieleckie uroczystości. Film promocyjny będzie mogli oglądnąć na naszej stronie internetowej.

- Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w obchodach Narodowego Dia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, szczególnie w tych które będą miały miejsce na terenie naszej gminy w Szydłowcu, na "Polanie Niezłomnych". Zaczynamy o  godzinie 10.30. Dajmy swoją obecnością wyraz szacunku i uznania dla wielkiej ofiary i walki Żołnierzy, którzy swoją niezłomną postawą krzepili wiarę w wolną Polskę -zachęca wójt Gminy Mielec, Józef Piątek

Autor: Cena Jakub

• Telewizja Publiczna o Mielcu, obchodach i niespodziewanych gościach