Jesteś tutaj: Strona główna / VIII SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

VIII SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Data powstania: 2016-05-12 09:30
Data modyfikacji: 2016-05-12 09:35

W dniu 5 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej w Rydzowie odbył się VIII Szkolony Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów klas 0 – VI, zorganizowany przez nauczycielki: mgr Teresę Kopacz  i mgr Annę Wnuk. Był on poprzedzony eliminacjami w klasach, podczas których wyłoniono uczestników szkolnego finału. Honorowym gościem konkursu  jak co roku była mgr Maria Soluch-starszy bibliotekarz  Biblioteki Publicznej w Podleszanach. W związku z tym, że obecny rok jest Rokiem Henryka Sienkiewicza, w szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa poświęcona życiu i twórczości tegoż autora przez nauczyciela bibliotekarza mgr Renatę Wójcik.

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała

W tym roku przypada 170 rocznica Jego  urodzin i 100 rocznica śmierci. Powieściopisarz, nowelista, dziennikarz, publicysta. Pierwszy polski laureat Literackiej Nagrody Nobla (1905), wielbiony przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha. Autorem wszystkich utworów czytanych przez poszczególnych uczniów w tym roku właśnie był Henryk Sienkiewicz. Uczniowie  klas 0 – I  czytali „Bajkę„,  klasa II i III -  „Legendę żeglarską”, natomiast kl. IV, V i VI - „Krzyżaków”(fragment). Podstawowym celem  czytania jest rozumienie tekstu a cechą dobrego czytania jest: płynność, poprawność, wyrazistość oraz tempo, które było oceniane podczas konkursu. Całość konkursu odbyła się w czytelni biblioteki szkolnej. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury, miało „ trudnych orzech do zgryzienia”, gdyż  wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania! Komisja konkursowa wybrała mistrzów konkursu na poziomie poszczególnych klas.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I – MIEJSCE -  Milena Czerkies  kl. 0 i Anna Moskal kl. IV,

II – MIEJSCE  – Karolina Zboch kl. III,

III – MIEJSCE – Amelia Pierog kl. VI,

DYPLOM NAGRODA:

Konrad Ryś -  kl. VI,

Anna Krakowska – kl. I,

Karolina Serafin – kl.V,

Błażej Wyzga – kl. 0,

Marlena Godek – kl. IV.

DYPLOM WYRÓŻNIENIE:

Martyna Dziekan – kl. I,

Łukasz Leśniowski – kl. II,

Patrycja Rzeszut – kl. V,

Hubert Strączek – kl. II.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez  Bibliotekę Publiczną w Podleszanach, oraz Dyplomy ufundowane  przez  organizatorów Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania .Wszystkim uczestnikom konkursu gratulacje złożyła dyrektor szkoły mgr Agnieszka Brzozowska. Wystawa  zorganizowana w bibliotece szkolnej odwiedzana jest nie tylko przez uczniów szkoły ale również przez rodziców. Zachęcamy ! Dziękujemy również rodzicom, że jak co roku tak i w tym, sumiennie przygotowywali swoje dzieci do konkursu, bo przecież w dzisiejszych czasach tak mało sięgamy po książki a w nich wielka mądrość! Podziękowania pragniemy również złożyć na ręce pani Marii Soluch, która nie tylko obdarowała uczestników konkursu  pięknymi nagrodami, ale również swój czas poświęciła naszej szkole. Dziękujemy!

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Autor: Cena Jakub

• VIII SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA