Jesteś tutaj: Strona główna / Komunikat o zagrożeniu septoriozą paskowaną liści pszenicy

Komunikat o zagrożeniu septoriozą paskowaną liści pszenicy

Data powstania: 2017-05-04 14:33
Data modyfikacji: 2017-05-04 14:38
Wytworzył: Marzena Siemek - w z. Kierownika Oddziału WIORiN w Mielcu

Plantacjom pszenicy ozimej zagraża septorioza paskowana liści pszenicy.

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania septoriozy paskowanej liści na pszenicy ozimej należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Objawy porażenia pojawiają się na pszenicy ozimej już jesienią. Wiosną objawy występują najpierw na dolnych liściach. Stopniowo choroba opanowuje liście rosnące wyżej. Patogen rozwija się przy wzrastającej wilgotności i temperaturze. Rozprzestrzenia się  przez deszcz. Do infekcji potrzebna jest wilgotność powyżej 98%, przez minimum 48 godzin.

Na skutek stosunkowo długiego czasu inkubacji, patogena można zwalczać przy użyciu środków ochrony roślin jedynie krótko po tym, jak nastąpi niewidoczna infekcja. Do prawidłowego określenia początku infekcji mogą być użyte specjalne sygnalizatory. Zabiegi  przy użyciu środków ochrony roślin wykonuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie od początku fazy strzelania w źdźbło do końca fazy kłoszenia. W warunkach sprzyjających rozwojowi choroby zalecany termin zabiegu można wydłużyć do fazy dojrzałości wodnej ziarna. Termin wykonania zabiegu musi uwzględniać karencję środka.

Ograniczyć występowanie choroby można  także poprzez:

• staranne przyoranie resztek pożniwnych,
  • unikanie  przenawożenia azotem,
  • odpowiedni dobór odmian.

Późne siewy wyraźnie ograniczają porażenie roślin we wczesnych fazach rozwojowych pszenicy.

Treść komunikatu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie - Oddział Mielec