Jesteś tutaj: Strona główna / Odrestaurowana figura z XVIII wieku wróciła na swoje miejsce

Odrestaurowana figura z XVIII wieku wróciła na swoje miejsce

Data powstania: 2016-09-22 10:58
Data modyfikacji: 2016-09-22 11:09

Wczoraj (21 września) przy skrzyżowaniu koło Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie, po latach ponownie ustawiono zabytkową figurę św. Jana Nepomucena.

Figura świętego pochodzi z XVIII wieku. Na początku lat 80. XX wieku uległa uszkodzeniu, a na jej miejsce postawiono inny, nowy odlew postaci Jana Nepomucena. Staraniem sołtysa Krzysztofa Jachyry oraz Rady Sołectwa Chorzelów, przy wsparciu finansowym ze strony Gminy Mielec oraz Proboszcza Parafii w Chorzelowie, zabytkowa figura została odnowiona i powróciła na swoje miejsce przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin.

Św. Jan Nepomucen – żył w drugiej połowie XIV wieku. Około 1380 przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem przy katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha w Hradczanach. Studiował prawo kanoniczne w Pradze i Padwie. Następnie piastował godność kanonika kolegiaty praskiej św. Idziego, a w 1389 mianowany został wikariuszem generalnym arcybiskupa praskiego Jana z Jenštejna. W związku z zatargiem między królem Czech Wacławem IV a arcybiskupem, Jan Nepomucen popadł w niełaskę władcy i w 1393 został uwięziony. Następnie zrzucono go z mostu Karola do rzeki Wełtawy. Według “Kroniki” Tomasza Ebendorfera z Haselbach z 1450 r. Jan zginął, ponieważ odmówił ujawnienia tajemnicy spowiedzi małżonki królewskiej – królowej Zofii. Uważany jest za pierwszego męczennika tajemnicy spowiedzi.

Autor: Cena Jakub

• Odrestaurowana figura z XVIII wieku wróciła na swoje miejsce