Jesteś tutaj: Strona główna / 10. Mielecka Drużyna Harcerzy Zbroja objęła pieczę nad obeliskiem por. Jana Hajca w Książnicach

Data powstania: 2024-01-05 12:29
Data modyfikacji: 2024-01-05 12:33
Wytworzył: Urząd Gminy Mielec

30 grudnia 2023 roku Książnice stały się świadkiem wyjątkowego wydarzenia, odbyło się uroczyste przekazanie pieczy nad obeliskiem por. Jana Hajca 10. Mieleckiej Drużynie Harcerzy „Zbroja”.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w Kościele pw. Jana Chrzciciela w Książnicach. Następnie harcerze i zaproszeni goście przeszli pod pomnik por.  Jana Hajca, gdzie  złożono wiązanki i znicze. W Zespole Szkolno-przedszkolnym w Książnicach odbyło się "Spotkanie opłatkowe”. To wyjątkowe spotkanie przy którym głos zabierali zaproszeni goście oraz harcerze. Nie zabrakło harcerskiego powitania, kręgu, iskierki pokoju, harcerskiej piosenki, a także łamania się opłatkiem i wspólnego kolędowania, które nie tylko umocniło wspólne więzi, ale było także okazją do przeżywania świątecznej atmosfery w gronie przyjaciół, rodzin i lokalnej społeczności. Rodzice harcerzy  przygotowali poczęstunek, a całą imprezę zabezpieczała OSP Książnice. Oprawę muzyczną spotkania przygotował Waldemar Ozga z uczniami szkoły.

W uroczystości udział wzięło ponad 120 osób. Byli to: poseł RP Fryderyk Kapinos, wójt Gminy Mielec Józef Piątek, przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, Radni Gminy Mielec: Aneta Malec, Zbigniew Wicherski, Eligiusz Hajec, Marek Zalotyński, członkowie grupy rekonstrukcyjnej im. gen. St. Maczka:  Adam Gryczman i Piotr Pszeniczny, prezes OSP Książnice Witold Dziuba, sołtys Goleszowa Jan Kwarciany, dyrektorzy szkół z delegacjami: ZS w Podleszanach  Agnieszka Pisarz, ZSP w Książnicach Renata Koba, ZSP w Rydzowie Aleksandra Drozdowska, harcerze oraz rodzice harcerzy.

Organizatorem uroczystości była 10. Mielecka Drużyna Harcerzy „Zbroja”, którą wspierały:

• 1 Mielecka Drużyna Harcerzy „HADEM” im. hm. Józefa Grzesiaka Czarnego
  • 16 Mielecka Drużyna Harcerek „Róża Wiatrów”
  • 8 Mielecka Drużyna Harcerek ,,AD Astra”
  • 4 próbna Mielecka Drużyna Harcerek ,,Głębia”

• Grupa kilkudziesięciu osób, w tym harcerze, radni, wójt gminy i poseł pozują do zdjęcia przed budynkiem szkoły
  • Czterej harcerze stoją na baczność przy obelisku
  • Kilkunastu harcerzy i poseł Fryderyk Kapinos pozują do zdjęcia
  • Kilkadziesiąt osób, w tym harcerze trzyma się za ręce stojąc w szeregu w sali gimnastycznej szkoły