W ramach realizacji projektu „Przez Internet do kariery w Gminie Mielec”, 40 rodzin otrzyma bezpłatnie sprzęt komputerowy wraz z niezbędnym oprogramowaniem i dostępem do Internetu oraz zostanie przeszkolonych w zakresie obsługi komputera i korzystania z Internetu.
Projekt skierowany jest do mieszkańców Gminy Mielec spełniających jedno z kryteriów:
Biuro Projektu
Urząd Gminy Mielec
ul. Jadernych 7
39-300 Mielec
pokój nr 8
telefon: 17 773 05 90 wew. 30
poniedziałek - piątek, godz. od 7:30 do 11:30
Partner projektu
Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”
ul. Krakowska 11A
33-100 Tarnów
tel. 14 688 80 12 wew. 23
Serdecznie zapraszamy na konferencję prasową projektu Przez Internet do Kariery w Gminie Mielec, która odbędzie się w dniu 20 grudnia br. o godz. 12:00 w Urzędzie Gminy Mielec ul. Jadernych , 39-300 Mielec.
Konferencja jest organizowana pod hasłem: Stop wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Mielec!
Gminy Świeszyno, Tychy i Koszalin zostały nagrodzone za wprowadzanie swoich mieszkańców w cyfrowy świat. W poniedziałek 9 grudnia ich przedstawicie odebrali nagrody podczas gali konkursu MAC Innow@cyjnie, Kre@tywnie, Spr@wnie na najlepsze praktyki samorządowe walki z wykluczeniem cyfrowym, finansowane z funduszy unijnych. Nagrodzone zostały także prace graficzne dzieci, które skorzystały z funduszy unijnych na sprzęt komputerowy i dostęp do sieci.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła gmina Świeszyno, która zadbała o to, by ze szkoleń skorzystała jak najbardziej zróżnicowana grupy mieszkańców. Zapewniła też cyfrowy sprzęt dla swoich szkół i bibliotek. Drugie miejsce zajęły Tychy za wspólne szkolenia komputerowe dla całych rodzin oraz za działania dla osób najbardziej zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Koszalin zajął trzecie miejsce za motywowanie uczniów pobierających stypendia socjalne – otrzymywali oni komputer za najlepsze wyniki w nauce. Nagrodą dla tych gmin za wprowadzenie modelowych rozwiązań jest sfinansowanie filmu oraz artykułu promującego ich projekty.
Zapraszamy do korzystania ze zaktualizowanej mapy projektów dostępnej pod adresem: www.projekty.poig.gov.pl. Mapa posiada dane aktualne na dzień 30 września 2013 r. Prezentowane narzędzie jest pomocne w poszukiwaniu informacji na temat projektów realizowanych w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka (POIG).
Mapa projektów przedstawia dane, takie jak:
Dzięki tym informacjom mapa projektów dostarcza kluczowych informacji na temat przestrzennego rozkładu projektów realizowanych w poszczególnych gałęziach polskiej gospodarki i dziedzinach nauki.
Do 24 listopada można nadsyłać zgłoszenia do udziału w konkursach dla gmin i ich mieszkańców, którzy skorzystali z unijnych środków zakup komputerów i dostęp do internetu dla osób wykluczonych cyfrowo. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone podczas uroczystej gali.
Innow@cyjnie, Kre@tywnie, Spr@wnie
Konkurs jest skierowany do gmin, w których w ramach Działania 8.3 PO IG co najmniej 50% gospodarstw domowych wytypowanych do udziału w projekcie otrzymało już sprzęt komputerowy i dostęp do internetu. Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonimy trzy, które prowadziły najlepsze działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych swoich mieszkańców. Zwycięskie gminy oprócz pamiątkowych dyplomów i statuetek zostaną nagrodzone filmem promocyjnym oraz artykułem prasowym poświęconym wyróżnionemu projektowi. Gminy mogą nadsyłać zgłoszenia konkursowe w do 24 listopada 2013 roku do godziny 16:00 na adres m ariusz.dabrowski@mac.gov.pl lub przemyslaw.kalinowski@mac.gov.pl.
https://mac.gov.pl/dzialania/konkursy-podsumowujace-wdrazanie-dzialania-8-3-po-ig/
Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl oraz wicemarszałek Jan Burek podpisali dziś umowę na realizację projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej. Wart ponad 300 milionów złotych projekt będzie realizowany przez firmę Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe (tworzona przez Hawe, Alcatel-Lucent Polska oraz TP Teltech) w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Umowę zawarto w modelu DBO (Desing-Build-Operate), co znaczy, że ORSS będzie odpowiedzialny zarówno za zaplanowanie i wybudowanie sieci, ale będzie też nią zarządzał i udostępniał zainteresowanym operatorom, którzy będą mogli dzięki niej świadczyć najbardziej nowoczesne usługi telekomunikacyjne a w szczególności szerokopasmowego dostępu do Internetu.
- To ważny dzień dla Podkarpacia, dla samorządu, ale również dla całego kraju, że możemy przystąpić do tak bardzo dużego projektu – mówił marszałek Władysław Ortyl – mamy świadomość, jak to przedsięwzięcie jest ważne dla rozwoju gospodarczego zarówno województwa podkarpackiego, jak i kraju. W projekcie Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej nie mogło zabraknąć Podkarpacia, nasz projekt jest największy spośród wszystkich województw i wierzymy, że da największe efekty po jego realizacji – dodał marszałek.
Wicemarszałek Jan Burek podkreślał z kolei, że Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej to projekt teleinformatyczny, którego realizacja oznacza duży postęp technologiczny dla regionu.
- Takiego projektu jeszcze nie realizowaliśmy. Dwa tysiące kilometrów to jest inwestycja liniowa, którą trudno sobie nawet wyobrazić, a co dopiero przeprowadzić. Jest to moment przełomowy i mam nadzieję, że zostanie wszystko zostanie zrealizowane w terminie, bo czasu jest bardzo mało, a jest duży zakres prac – mówił wicemarszałek Jan Burek.
Krzysztof Witoń, prezes Hawe, reprezentujący wykonawcę czyli Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, zapewniał podczas podpisania umowy, że wszystkie ustalone terminy zostaną dotrzymane.
- Już dzisiaj przekazaliśmy panu marszałkowi harmonogram rzeczowo-finansowy, a zatem terminarz, krok po kroku, jak ta inwestycja będzie realizowana. Ten harmonogram obejmuje także termin zakończenia projektu, którego dotrzymamy – mówił Krzysztof Witoń.
Wart ponad 300 milionów złotych projekt oznacza zwiększenie dostępu do internetu szerokopasmowego dla mieszkańców Podkarpacia, zwłaszcza na obszarach, które są zagrożone „wykluczeniem cyfrowym". Sieć zapewni możliwość korzystania z usług teleinformatycznych, ale także umożliwi wymianę danych pomiędzy samorządami, szpitalami uczelniami oraz innymi instytucjami. Najważniejszym celem jest jednak pobudzenie rozwoju gospodarczego Podkarpacia i pozostałych województw Polski Wschodniej biorących udział w tym projekcie o czym mówiła obecna na podpisaniu umowy minister Iwona Wendel z MRR.
Sieć szerokopasmowa będzie mieć ponad dwa tysiące kilometrów, 14 węzłów szkieletowych oraz blisko 200 punktów dystrybucyjnych. W największym skrócie ma to być informatyczna autostrada.