Jesteś tutaj: Strona główna / NARODOWE CZYTANIE „LALKI” BOLESŁAWA PRUSA W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

NARODOWE CZYTANIE „LALKI” BOLESŁAWA PRUSA W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC

Data powstania: 2015-09-08 08:11
Data modyfikacji: 2015-09-08 08:13

5 września w 1600 miejscach w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania „Lalki” Bolesława Prusa. Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować największe polskie dzieła literackie, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. W tym roku, czwarta odsłona Narodowego Czytania odbyła się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy.

Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 roku wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku ożyły karty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

„Lalka” Bolesława Prusa uważana jest za jedną z ważniejszych pozycji w literaturze polskiej.  Filie Biblioteczne Gminy Mielec od początku biorą udział w Narodowym Czytaniu.W sobotni wieczór 5 września w budynku OSP w Trześni, w scenografii stylizowanej na salon mieszczański z drugiej połowy XIX w. odbywało się spotkanie sympatyków literatury okresu polskiego pozytywizmu. Licznie zgromadzonej publiczności zaproponowano nie tylko fragmenty ”Lalki” odczytywane przez samorządowców Gminy Mielec, nauczycieli, czytelników, ale też scenki rodzajowe w wykonaniu członków ZPiT „Chorzelowiacy”, którzy w strojach z epoki wcielili się w postaci Izabeli Łęckiej, Stanisława Wokulskiego oraz Ignacego Rzeckiego. Spotkanie rozpoczął pokaz multimedialny piosenki Jacka Kaczmarskiego –„Lalka czyli polski pozytywizm”, a zakończył pokaz satyrycznego zespołu „T-raperzy znad Wisły” przekazujący humorystycznie streszczenie powieści Bolesława Prusa. Fragmenty tej pozytywistycznej powieści czytane były na tle muzyki Claude’a Debussye’go, Gustava Mahlera oraz Maurice’a Ravela. Uczestnicy tegorocznego narodowego czytania przy kawie i herbacie wymieniali się refleksjami po obejrzeniu i wysłuchaniu tekstów jakże dziś jeszcze aktualnych.
Imprezie towarzyszyła wystawka różnych wydań „Lalki” i fotosów z ekranizacji tej powieści.

Mamy nadzieję, że sobotnie wspólne czytanie „Lalki” było wspaniałą okazją, by przypomnieć sobie tą jakże ważną w literaturze polskiej powieść, a także było możliwością radosnego spędzenia wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do polskiej literatury.

Autor: Cena Jakub

• NARODOWE CZYTANIE LALKI BOLESŁAWA PRUSA W FILIACH BIBLIOTECZNYCH GMINY MIELEC