Jesteś tutaj: Strona główna / Powiat mielecki w tzw. czerwonej strefie

Powiat mielecki w tzw. czerwonej strefie

Data powstania: 2020-10-09 08:36
Data modyfikacji: 2020-10-09 08:40
Wytworzył: Joanna Kwaśnik - Kierownik Biura Realizacji Projektów i Promocji

Powiat mielecki znalazł się na rządowej liście powiatów i miast, które od soboty 10 października 2020 roku objęte zostaną tzw. czerwoną strefą obostrzeń.

Czerwona strefa oznacza:

• Obowiązek noszenia masek wszędzie w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.
  • Zakaz organizacji kongresów i targów.
  • Imprezy sportowe bez publiczności.
  • Zakaz organizowania imprez kulturalnych.
  • 1 osoba na 4 metry kw w lokalach gastronomicznych - lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach - od 6:00 do 22:00.
  • Wesela - 50 osób, z wyjątkiem obsługi (aby można było się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, tj. od 17 października).
  • Na siłowniach może znajdować się 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.
  • W kinach może znajdować się 25 proc. publiczności.
  • Komunikacja zbiorowa: 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.
  • W kościołach strefa czerwona oznacza 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego + obowiązek zakrywania ust i nosa.
  • Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju - 50 osób, z wyjątkiem obsługi (aby można było się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, tj. od 17 października).
  • Aquaparki i baseny mogą działać na poziomie 75 proc. obłożenia.
  • Zakaz funkcjonowania wesołych miasteczek, parków rozrywki i parków rekreacyjnych.
  • Kluby nocne, dyskoteki - zakaz prowadzenia działalności.
  • Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu - w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.
  • Działalność hotelarska obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.
  • Sanatoria mogą funkcjonować - warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Aktualne informacje na temat obostrzeń umieszczane są na rządowym portalu gov.pl w zakładce Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia.

• Od soboty (10.10) cały kraj zostanie objęty żółtą strefą z wyłączeniem powiatów ze strefy czerwonej: aleksandrowski, Grudziądz, janowski, łęczyński, włodawski, bełchatowski, wieluński, Piotrków Trybunalski, limanowski, myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, otwocki, szydłowiecki, oleski, dębicki, mielecki, białostocki, zambrowski, Suwałki, kartuski, kościerski, pucki, słupski, Sopot, kłobucki, kielecki, Kielce, bartoszycki, działdowski, iławski, ostródzki, krotoszyński, międzychodzki, rawicki, wolsztyński, Koszalin