Jesteś tutaj: Strona główna / Prezentacja publikacji „Gmina Mielec” – Boża Wola

Prezentacja publikacji „Gmina Mielec” – Boża Wola

Data powstania: 2021-02-12 12:26
Data modyfikacji: 2021-02-12 12:30
Wytworzył: Damian Małek - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie

Od dziś zapraszamy Państwa na cotygodniowy cykl prezentacji każdej z miejscowości Gminy Mielec.

Zaczynamy od Bożej Woli.

BOŻA WOLA

Niewielka miejscowość w południowo-zachodniej części gminy, przy lewym brzegu rzeki Wisłoki i drodze powiatowej 1 152R (Borowa-Przecław). Zajmuje powierzchnię 220 ha. 31 XI 2018 r. liczyła 130 mieszkańców. Funkcjonuje 57 gospodarstw rolnych (stan na 31 XII 2019 r.) i 2 podmioty gospodarcze (wg CEIDG, stan na 9 VI 2020 r.). Główne zajęcie ludności to rolnictwo, ale też wiele osób dojeżdża do pracy w Mielcu. W pejzażu wsi uderzają kontrasty; obok dawnych drewnianych domów dobrze prezentują się nowe budynki murowane. Pamiątkami przeszłości są dwa domy niemieckich kolonistów z końca XIX w. i resztki cmentarza ewangelickiego z tego okresu. Historia Początkowo na tym terenie istniał folwark, a jego ostatnim właścicielem był Michał Wiesiołowski. Po nieudanym powstaniu w 1846 r., rabacji chłopskiej i uwłaszczeniu chłopów, folwark został zlicytowany i rozparcelowany. Mieszkańcami wsi byli głównie osadnicy niemieccy. Niemieccy przybysze zajmowali się rolnictwem. Byli ewangelikami i przez wiele lat należeli do parafii ewangelickiej Hohenbach (kolonia niemiecka w Czerminie). Na przełomie XIX i XX w. zbudowali niewielką kaplicę i założyli cmentarz. W czasie okupacji hitlerowskiej niektórzy sprzyjali okupantom niemieckim i podpisywali volkslistę, toteż w obawie przed represjami latem 1944 r. opuścili ziemię mielecką. Kaplica ewangelicka została przeznaczona na cele gospodarcze, a cmentarz coraz bardziej niszczał. W niektórych domach 1945-1952 prowadzono zajęcia szkolne dla dzieci z Goleszowa i Książnic, gdyż książnicka szkoła była zniszczona. Zmieniono nazwę „kolonia” na Bożą Wolę. Wieś uzyskała status odrębnej miejscowości, ale nie rozwijała się i liczyła około 120-130 mieszkańców. Zaskoczeniem w 1954 r. była decyzja władz państwowych o utworzeniu Gromadzkiej Rady Narodowej w Bożej Woli, obejmującej zasięgiem także Goleszów i Książnice. W 1960 r. zlikwidowano GRN w Bożej Woli i włączono jej tereny do GRN w Podleszanach. W kolejnych latach wyraźnie poprawiał się jej wizerunek, bowiem stare drewniane domy sukcesywnie zastępowano domami murowanymi.

Po zmianach ustrojowych unowocześniano infrastrukturę. M.in. zbudowano sieć gazową (1994 r.) i wodociąg, przy drodze gminnej wykonano oświetlenie, rozbudowano lewy wał Wisłoki i zbudowano obustronny wał cofkowy na potoku Kiełkowskim (2015 r.), przebudowano drogę przez wieś i położono nawierzchnię bitumiczną (2017 r.). W 2020 r. wysiedlono kilka rodzin z części wsi Kąty w związku z budową polderu.

Tekst pochodzi z książki „Gmina Mielec”, którą można wypożyczać w gminnych bibliotekach oraz bezpłatnie odebrać w Urzędzie Gminy Mielec. Ilość egzemplarzy jest ograniczona. Publikacja w wersji PDF jest również do pobrania na stronie Urzędu Gminy Mielec.

• Widok z lotu ptaka na Bożą Wolę. Przez środek biegnie droga. Po obu stronach drogi domy jednorodzinne. W tle kościół. Dookoła zielone pola.
  • Widok z lotu ptaka na Bożą Wolę. Przez środek biegnie droga. Po obu stronach drogi domy jednorodzinne. Dookoła zielone pola.