Jesteś tutaj: Strona główna / Prezentacja publikacji „Gmina Mielec” – Rydzów

Prezentacja publikacji „Gmina Mielec” – Rydzów

Data powstania: 2021-03-26 12:13
Data modyfikacji: 2021-03-26 12:14
Wytworzył: Damian Małek - Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie

Kolejna piękna miejscowość na mapie gminy Mielec to Rydzów. Zapraszamy do zapoznania się z historią tej położonej wśród lasów miejscowości.

RYDZÓW

Niewielka miejscowość w południowo-zachodniej części gminy, przy drodze powiatowej 1 168R (Przecław-Rydzów) i w pobliżu Zgórskiego Potoku. Nazwa Rydzów z pewnością pochodzi od smacznego grzyba rydza, który występuje w miejscowych lasach. Na powierzchni 443 ha mieszka około 360 osób (31 XII 2018 r. – 358). Wyróżniającą się częścią wsi jest Nowy Rydzów. Czynnych jest 97 gospodarstw rolnych ( stan na 31 XII 2019 r.) i 12 podmiotów gospodarczych (wg CEIDG, stan na 9 VI 2020 r.). Dominującą budowlą jest kościół pomocniczy pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Na uwagę zasługują też budynki Szkoły Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz kapliczka Matki Bożej z Dzieciątkiem z 1960 r. Ważną rolę w integracji i aktywizacji rydzowskiej społeczności odgrywają Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna. Adepci gier sportowych trenują w UKS Rydzów.

Badania archeologiczne odkryły ślady pobytu człowieka z neolitu, mezolitu i wczesnego średniowiecza. Teren ten należał od XIV w. do dóbr rzochowsko-rzemieńskich, którego właścicielami byli Tarnowscy.

Pierwsza wzmianka o Rydzowie jako osadzie nowo lokowanej pochodzi z 1576 r. Od początku rydzowscy katolicy należeli do parafii w Książnicach. W XVII i XIX w. wieś znajdowała się w tzw. państwie Podleszany należącymi do Gratusów – jednej z linii rodu Tarnowskich. Od 1789 r. jej właścicielami byli Kopcińscy, a od 1843 r. – Toczyscy. W Rydzowie były wówczas m.in.: folwark, karczma i browarek. Obiekty te zostały spalone w czasie rabacji chłopskiej w 1846 r. Po przywróceniu spokoju i zniesieniu pańszczyzny (1848 r.) udało się je odbudować. W 2. połowie XIX w. państwo Podleszany (w tym Rydzów) przeszło pod władanie Brezów. W 1911 r. uruchomiono w Grzybowie wspólną szkołę dla dzieci z Grzybowa i Rydzowa, a w 1914 r. zakupiono dom w Rydzowie i urządzono w nim własną szkołę. Niestety, I wojna światowa, zwłaszcza w latach 1914-1915, spowodowała wiele zniszczeń i ofiar w ludziach. Pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości były bardzo trudne. Niewielki Rydzów był wówczas samodzielną gminą i naprawa zniszczeń wojennych trwała długo. Od 1933 r. wieś weszła w skład gminy zbiorowej Wadowice Górne. W 1934 r. przyszła wielka powódź i znów trudzono się z usuwaniem szkód. II wojna światowa i okupacja hitlerowska były okresem nieszczęść i okrucieństwa okupantów, szczególnie w stosunku do ludności żydowskiej. Na terror niemiecki rydzowianie nie pozostawali obojętni. Grupa mężczyzn należała do ZWZ-AK w ramach Placówki nr VI w Radomyślu Wielkim i uczestniczyła w różnych akcjach odwetowych. Uczący oficjalnie w szkole Józef Rzegocki prowadził też nauczanie tajne. Po wojnie kolejny raz z wielkim trudem naprawiano zniszczenia i przywracano normalne życie. W 1946 r. zbudowano barak szkolny, a w następnym roku rozpoczęła funkcjonowanie 7-klasowa publiczna szkoła powszechna. W 1953 r. zorganizowano Ochotniczą Straż Pożarną. Po reformie podziału administracyjnego państwa od 1 I 1955 r. Rydzów włączono Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rydzowie w granice gromady Podleszany. Niedługo po tym oddano do użytku nowy budynek szkolny, a w 1960 r. – pierwszy w powiecie mieleckim Dom Nauczyciela. W tym okresie wykonano też elektryfikację wsi.

Począwszy od lat 50. coraz więcej osób dojeżdżało do pracy w Mielcu i podejmowało trud dwuzawodowca. Różne źródła zarobkowania pozwoliły na sukcesywne unowocześnianie prowadzonych gospodarstw.

Budowano murowane domy, wprowadzano mechanizację do rolnictwa. Kolejna reforma administracji państwa sprawiła, że w 1973 r. Rydzów stał się częścią gminy Mielec i tak pozostało do dziś. W ramach reformy szkolnej Szkoła Podstawowa w Rydzowie została filią Zbiorczej Szkoły Gminnej nr 1 w Mielcu i uczyła tylko klasy I-III. Starsi uczniowie byli dowożeni do Mielca, a od 1981 r. do Woli Mieleckiej.

W latach 1982-1989 zbudowano kościół pomocniczy pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, do którego dojeżdżają księża z Książnic. W 1983 r. przywrócono szkołę ośmioklasową.

Kolejną ważną inwestycją był budynek wielofunkcyjny, oddany do użytku w 1994 r. Część z pomieszczeń oddano w administrację OSP. Zbudowano też boisko sportowe i urządzono miejsce do organizacji imprez. Spośród nich wyróżniły się „Biesiady w Rydzowie”, z których zysk przeznaczono na zakup samochodu dla OSP. Należy dodać, że sporą część środków dołożył samorząd gminny.

W 2003 r. zakończono budowę sieci wodociągowej. Dostosowując budynek wielofunkcyjny do nowych standardów, w latach 2014-2016 rozbudowano go i zmodernizowano wnętrze.

W latach 2017-2019 wykonano szereg prac przy Szkole Podstawowej, m.in. urządzono boisko sportowe, siłownię plenerową i zagospodarowano poddasze na cele przedszkola.

Tekst pochodzi z książki „Gmina Mielec”, którą można wypożyczać w gminnych bibliotekach oraz bezpłatnie odebrać w Urzędzie Gminy Mielec. Ilość egzemplarzy jest ograniczona. Publikacja w wersji PDF jest również do pobrania na stronie Urzędu Gminy Mielec.

• Widok z lotu ptaka na Rydzów. Na pierwszym planie kościół, przed którym łączą się dwie drogi asfaltowe. Na dalszym planie po obu stronach drogi domy jednorodzinne. Wokół lasy.
  • Widok z lotu ptaka na Rydzów. Na pierwszym planie kościół, przed którym biegnie droga. Po obu stronach drogi domy jednorodzinne. Wokół lasy.