Jesteś tutaj: Strona główna / „Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030”

„Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030”

Data powstania: 2020-10-05 16:15
Data modyfikacji: 2020-10-05 16:24
Wytworzył: Joanna Kwaśnik - Kierownik Biura Realizacji Projektów i Promocji

Narodowy Instytut Wolności Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego informuje, że właśnie rusza nabór wniosków w ramach przyjętego 18 czerwca 2020 r. przez Radę Ministrów programu wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego pod nazwą „Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030”

Jest to pierwszy w Polsce program, którego głównym celem jest rozwój edukacji dorosłych w formie grundtvigiańskich uniwersytetów ludowych. Wsparcie finansowe w ramach programu obejmuje 4 priorytety:

Priorytet 1 – wsparcie infrastrukturalne i programowe działających uniwersytetów ludowych, prowadzących kursy stacjonarne z wykorzystaniem bazy internatowej lub kursy niestacjonarne. Środki pochodzące z programu posłużą rozwojowi organizacji pozarządowych oraz efektywniejszej realizacji ich działalności statutowej poprzez m.in. podnoszenie umiejętności i kwalifikacji osób prowadzących zajęcia, zakup sprzętu i wyposażenia oraz podnoszenie standardów zarządzania.

Priorytet 2 – wsparcie organizacji obywatelskich, planujących uruchomić nową placówkę, prowadzących działalność oświatową i wychowawczą w myśl zasad metodologii grundvigiańskiej oraz organizacji, które zamierzają reaktywować działalność wcześniej istniejącego uniwersytetu ludowego.

Priorytet 3 – wsparcie sieci i federacji organizacji obywatelskich działających w formule uniwersytetów ludowych.

Priorytet 4 – wsparcie partnerstw lokalnych, utworzonych z udziałem uniwersytetów ludowych, których zadaniem będzie tworzenie i rozwój oferty w zakresie edukacji obywatelskiej.

Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych został zaplanowany w perspektywie długofalowej na lata 2020 – 2030. Każdego roku na realizowane w jego ramach działania przewidziano ponad 9 mln zł.

Aktualne dokumenty związane z konkursem dostępne są na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Jednocześnie Samorząd Województwa Podkarpackiego i Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Podkarpackiego 10 października 2020 o godz. 10:00 organizują szkolenie dla osób zainteresowanych wzięciem udziału w konkursie. Szkolenie dotyczyć będzie przede wszystkim praktycznych aspektów aplikowania o środki i ich rozliczania.

Osoby zainteresowane mogą zgłaszać chęć udziału na adres mailowy: rdpp@podkarpackie.pl. Szczegółowe informacje dostępne są w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego pod numerem 17 747 63 14.

• Napis: Program Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030